Powrót do złotej epoki uzdrowiska. „Dawnej Rabki Czar” po raz ósmy
W sobotę Rabka-Zdrój po raz ósmy przeniosła się w czasie. Mieszkańcy, kuracjusze i turyści uczestniczyli w inauguracji Retro Pikniku „Dawnej Rabki Czar”, który w tym roku odbywa się pod hasłem „600 lat Laury”. Wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar, ponownie przyciągnęło tłumy miłośników historii, przedwojennej elegancji i klimatu dawnego uzdrowiska.
Uroczyste rozpoczęcie miało miejsce przy zabytkowym austro-węgierskim dworcu kolejowym. To właśnie stamtąd wyruszył barwny korowód uczestników prowadzony przez znakomity zespół Dixi Tigers Band z Wrocławia. Nie zabrakło stylowych kapeluszy, sukien, garniturów i strojów nawiązujących do okresu międzywojennego.
Witając zgromadzonych, prezes Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar Monika Rzonca podkreśliła, że organizatorzy są gotowi na każdą pogodę.
Tegoroczna edycja poświęcona została wyjątkowej jubilatce – około 600-letniej sośnie zwyczajnej, jednemu z najstarszych tego typu drzew w Polsce. Podczas przemarszu uczestnicy zatrzymali się przy pomniku przyrody, który oficjalnie otrzymał imię „Laura”.
– „Laura od dzisiaj to sosna – pomnik przyrody, która ma około 600 lat. Jeden z najstarszych egzemplarzy sosny zwyczajnej w Polsce” – wyjaśniała Monika Rzonca. Jak dodała, imię nadano na cześć Laury Heleny Zubrzyckiej, żony Juliana Zubrzyckiego, założyciela rabczańskiego uzdrowiska.
O znaczeniu tego wydarzenia mówił również burmistrz Rabki-Zdroju.
– „Sosna ma imię Laura, ale to nie jest tylko nadane od tak, tylko jest na to stosowna uchwała Rady Miasta, także wszystko zgodnie z przepisami” – podkreślił. Burmistrz przypomniał również, że przez dziesięciolecia majestatyczne drzewo było charakterystycznym punktem przy wjeździe do uzdrowiska.
Po przemarszu uczestnicy spotkali się w Parku Zdrojowym, przy pomniku św. Jana Pawła II, gdzie odbyła się oficjalna część pikniku. Gości ponownie powitał konferansjer Bolesław Bara, zachęcając do wspólnego świętowania.
– „Witamy jeszcze raz serdecznie, zapraszamy. Chodźcie tutaj do nas bliżej, tak aby każdego z państwa można było zobaczyć i żebyśmy mogli się usłyszeć. Będzie się działo” – mówił do zgromadzonych.
Przedstawiciele zarządu stowarzyszenia zaprosili uczestników do korzystania z licznych atrakcji przygotowanych na cały weekend.
– „Rozglądajcie się, spacerujcie, czerpcie jak najwięcej przyjemności, radości i pięknych doświadczeń” – zachęcała przedstawicielka organizatorów.
Drugi dzień wydarzenia obfitował w liczne atrakcje. W Parku Zdrojowym można było podziwiać historyczne stroje, odwiedzać stoiska tematyczne, uczestniczyć w konkursach i pokazach, a także posłuchać muzyki wykonywanej na żywo. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się również zabytkowe samochody prezentowane w Parku Zdrojowym, które stały się jedną z fotograficznych atrakcji imprezy.
Ósma edycja „Dawnej Rabki Czar” po raz kolejny udowodniła, że historia może być żywa, barwna i fascynująca. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, wolontariuszy i uczestników Rabka-Zdrój znów stała się miejscem, gdzie przeszłość spotkała się z teraźniejszością, przypominając o bogatej tradycji i wyjątkowym charakterze uzdrowiska.
