Logo Miasta Rabka Zdrój

31. rocznica ocalenia kościółka św. Krzyża w Chabówce

 

W niedzielę w zabytkowym kościółku św. Krzyża w Chabówce odbyła się uroczysta Msza Święta upamiętniająca 31. rocznicę uratowania świątyni od całkowitego spalenia. Ogień, który 2 października 1994 roku podłożył nieznany do dziś sprawca, mógł w jednej chwili zniszczyć bezcenny drewniany kościół. Dzięki błyskawicznej i ofiarnej akcji strażaków z OSP i PSP świątynia została ocalona.

Od tamtego dnia, co roku, mieszkańcy Gminy Rabka-Zdrój, strażacy oraz przedstawiciele władz spotykają się, by wspólnie dziękować za cud ocalenia i oddać hołd tym, którzy w 1994 roku stanęli na pierwszej linii walki z żywiołem. W tegorocznej uroczystości wzięli udział strażacy z licznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i straży zawodowej z całego regionu, a także zaproszeni goście i przedstawiciele samorządu.

Wśród obecnych byli m.in. poseł na Sejm RP i prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP woj. małopolskiego dh Edward Siarka, burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder, przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Hajdyła, radni miejscy i powiatowi, Komendant Powiatowy PSP w Zakopanem st. bryg. Grzegorz Worwa, dowódca JRG w Rabce-Zdroju mł. bryg. Jacek Fic, zastępca Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie mł. bryg. Bogusław Szydło oraz komendant rabczańskiej policji nadkom. Grzegorz Ścisłowicz.

W imieniu organizatorów uroczystości druh Dariusz Paprocki przywitał gości i przypomniał znaczenie wydarzeń sprzed 31 lat:

– Spotykamy się, by wspólnie obchodzić rocznicę uratowania naszego kościoła od całkowitego spalenia. W obliczu zagrożenia wydarzyło się coś niezwykłego – objawiła się ogromna siła wspólnoty, determinacja i poświęcenie ludzi, którzy z narażeniem życia bronili tego miejsca. To święto ocalenia i wspólnotowej jedności – mówił prezes OSP.

Centralnym punktem obchodów była dziękczynna Msza Święta koncelebrowana przez ks. Mateusza Paprockiego w asyście ks. proboszcza Michała Rymara, ks. Waldemara Ligarzewskiego i ks. Stanisława Kaczmarczyka.

W homilii ks. Mateusz Paprocki przypomniał, że kościółek św. Krzyża jest świadkiem zarówno wielkiego zła, jak i wielkiego dobra. – Pożar z 1994 roku był dramatem, ale też początkiem wielkiej mobilizacji ludzi dobrej woli. To przykład, że dobro zawsze ma ostatnie słowo – mówił kapłan.

Ksiądz zwrócił się szczególnie do strażaków, podkreślając, że ich służba to powołanie oparte na odwadze, pokorze i wierze. Przypomniał też, że zakres obowiązków strażaków nieustannie się rozszerza – dziś to nie tylko pożary, ale także wypadki, klęski żywiołowe i zagrożenia ekologiczne. Na zakończenie homilii pozostawił słuchaczom trzy przesłania:

Aby bezradność wobec zła przezwyciężać ufnością wobec Boga.
Aby zapomnienie pokonywać pielęgnowaniem pamięci.
Aby pychę zwyciężać pokorą wobec Boga i człowieka.
Po Eucharystii poczty sztandarowe oraz uczestnicy przemaszerowali wokół kościoła, a następnie udali się na plac przed świątynią, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Poseł Edward Siarka w swoim wystąpieniu dziękował strażakom za ofiarność, wspólnotę i wierność ideałom:

– To miejsce jest wyjątkowe – mówił. – W 1994 roku współpraca ochotników i strażaków zawodowych sprawiła, że kościół został uratowany. Dziękuję wam za waszą solidarność i świadectwo wiary. Niech św. Florian zawsze czuwa nad wami.

Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder podkreślił, że dzięki strażakom wierni mogą dziś spotykać się w tym miejscu:

– Założeniem było, że ten kościółek miał spłonąć, żebyśmy się tu już nigdy nie spotkali. A jednak dzięki strażakom możemy tu być. Dziękuję wszystkim, którzy wtedy ratowali świątynię i którzy dziś dbają o bezpieczeństwo mieszkańców – powiedział.

Podczas uroczystości druh Dariusz Paprocki uhonorował strażaków, którzy w 1994 roku brali udział w akcji gaśniczej. Każdy z nich otrzymał zdjęcie i  pamiątkowy „kubek bohatera” ze zdjęciem ocalonego kościółka – symbol wdzięczności i pamięci.

Uroczystość zakończyła się koncertem Orkiestry OSP Spytkowice oraz wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez strażaków z OSP Rdzawka.

W wydarzeniu uczestniczyły druhny i druhowie z jednostek OSP m.in. z Chabówki, Rabki-Zdroju, Rdzawki, Ponic, Spytkowic, Długopola, Zębu, Szaflar, Skawy, Rokicin Podhalańskich, Rogoźnika, Czarnego Dunajca, Jordanowa, Waksmundu i wielu innych miejscowości. Obecni byli także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z Rabki-Zdroju, Nowego Targu, Zakopanego, Nowego Sącza i Krakowa oraz zaprzyjaźnione jednostki OSP z Przygodzic, Gruty i Kościeliska.

Jak co roku, rocznica ocalenia kościółka św. Krzyża w Chabówce była nie tylko wspomnieniem dramatycznych wydarzeń, ale przede wszystkim świadectwem siły wspólnoty, wdzięczności i pamięci o tych, którzy w służbie drugiemu człowiekowi niosą pomoc mimo ryzyka i przeciwności.

Galeria zdjęć

IMG_9077 IMG_9094 IMG_9097 IMG_9098 IMG_9100 IMG_9101 IMG_9102 IMG_9104 IMG_9107 IMG_9108 IMG_9114 IMG_9115 IMG_9119 IMG_9124 IMG_9125 IMG_9128 IMG_9131 IMG_9135 IMG_9137 IMG_9139 IMG_9143 IMG_9145 IMG_9148 IMG_9156 IMG_9159 IMG_9162 IMG_9163 IMG_9167 IMG_9173 IMG_9175 IMG_9177 IMG_9180 IMG_9185 IMG_9189 IMG_9193 IMG_9197 IMG_9200 IMG_9201 IMG_9203 IMG_9206 IMG_9209 IMG_9216 IMG_9223 IMG_9227 IMG_9239 IMG_9244 IMG_9249 IMG_9253 IMG_9256 IMG_9257 IMG_9259 IMG_9263 IMG_9269 IMG_9270 IMG_9272 IMG_9274 IMG_9276 IMG_9278 IMG_9279 IMG_9281 IMG_9282 IMG_9285 IMG_9290 IMG_9297 IMG_9301 IMG_9302 IMG_9307 IMG_9308 IMG_9312 IMG_9315 IMG_9322 IMG_9326 IMG_9328 IMG_9333 IMG_9338 IMG_9341 IMG_9343 IMG_9345 IMG_9348 IMG_9351 IMG_9358 JDJI_0669 JDJI_0684
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności