Logo Miasta Rabka Zdrój

Nowy wóz bojowy dla OSP Ponice. Druhowie powitali długo wyczekiwane Volvo FL 4x4

To ważny dzień dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ponicach i całej lokalnej społeczności. W sobotę 9 maja do remizy OSP Ponice dotarł nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Volvo FL 4x4, który znacząco wzmocni potencjał operacyjny jednostki. Oficjalne przekazanie pojazdu odbędzie się 18 maja w Krakowie podczas uroczystości organizowanej przez Samorząd Województwa Małopolskiego.

Nowoczesny wóz zastąpi wysłużonego, blisko 46-letniego Steyra, który przez dziesięciolecia służył druhom podczas akcji ratowniczych i pożarów. Dla strażaków z Ponic to historyczny moment i efekt wielu starań o pozyskanie nowego sprzętu.

W uroczystym powitaniu nowego samochodu uczestniczyli druhowie z OSP Ponice, a także strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek: OSP Rdzawka, OSP Chabówka, OSP Raba Wyżna i OSP Skawa. Nie zabrakło również mieszkańców oraz sympatyków straży pożarnej. W wydarzeniu uczestniczyli także burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder oraz radni miejscy, którzy wspólnie ze strażakami cieszyli się z pozyskania nowoczesnego wozu dla jednostki z Ponic.

Nowy pojazd to średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo FL z napędem 4x4 i zabudową metalowo-kompozytową. Samochód wyposażono w silnik o mocy od 285 do 326 KM, napęd na cztery koła, blokady mechanizmów różnicowych oraz sześcioosobową kabinę. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi do 16 ton.

Zabudowa wykonana została z materiałów odpornych na trudne warunki atmosferyczne - stali nierdzewnej, aluminium i kompozytów. Wóz posiada siedem schowków sprzętowych, aluminiowe żaluzje oraz nowoczesne oświetlenie LED. Samochód został również wyposażony w specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, który pozwoli druhom jeszcze skuteczniej prowadzić działania podczas pożarów, wypadków i innych zagrożeń.

Koszt zakupu pojazdu wyniósł 1 mln 24 tys. zł. Największą część finansowania zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - 686 tys. zł. Pozostałe 338 tys. zł, czyli jedną trzecią wartości inwestycji, zabezpieczyła Rada Miejska w Rabce-Zdroju.

- Nasze argumenty dotarły do pana marszałka. Pokazywaliśmy, że OSP Ponice posiada bardzo wysłużony samochód, że druhowie stale się szkolą i podnoszą swoje umiejętności. Dziś cierpliwość została wynagrodzona - podkreślał burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder podczas powitania pojazdu.

Burmistrz dziękował również pracownikom urzędu, radnym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w starania o pozyskanie samochodu dla jednostki. Jak zaznaczył, nowy pojazd to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców całej gminy i powiatu.

OSP Ponice znalazła się w gronie 23 jednostek z Małopolski, które otrzymały nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska - Bon na ratowanie - Straż Pożarna - Etap II”. Program realizowany jest dzięki Funduszom Europejskim dla Małopolski 2021–2027. Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na zakup nowych pojazdów prawie 16 mln zł.

Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka podkreślał, że zakup nowych samochodów dla OSP to inwestycja w bezpieczeństwo regionu i wyraz uznania dla pracy strażaków ochotników, którzy każdego dnia są gotowi nieść pomoc mieszkańcom.

Galeria zdjęć

IMG_2065 IMG_2067 IMG_2074 IMG_2080 IMG_2084 IMG_2086 IMG_2087 IMG_2098 IMG_2105 IMG_2111 IMG_2112 IMG_2113 IMG_2116 IMG_2124 IMG_2128 IMG_2131 IMG_2137 IMG_2142 IMG_2145 IMG_2149 IMG_2152 IMG_2158 IMG_2160 IMG_2161 IMG_2163 IMG_2168 IMG_2171 IMG_2173 IMG_2180 IMG_2184 IMG_2186 IMG_2190 IMG_2192 IMG_2194 IMG_2205 IMG_2208 IMG_2213 IMG_2214 IMG_2219 IMG_2227 IMG_2229 IMG_2231 IMG_2232 IMG_2233 IMG_2235 IMG_2239 IMG_2242 IMG_2245 IMG_2247 IMG_2252 IMG_2255 IMG_2258 IMG_2259 IMG_2262 IMG_2264 IMG_2266 IMG_2268 IMG_2271 IMG_2273 IMG_2274 IMG_2278 IMG_2282 IMG_2286 IMG_2291 IMG_2298 IMG_2307 IMG_2311 IMG_2319 IMG_2323 IMG_2329 IMG_2332 IMG_2334 IMG_2336 IMG_2342
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności