Logo Miasta Rabka Zdrój

Jarmark w Muzeum Orkana i uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny

 

Jarmark w Muzeum Orkana i uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny

22 lipca, z okazji parafialnego odpustu ku czci św. Marii Magdaleny – patronki jednej z najstarszych rabczańskich świątyń – w Rabce-Zdroju odbyły się tradycyjne uroczystości religijne oraz towarzyszące im wydarzenia kulturalne. Największą atrakcją, jak co roku, był Jarmark w Muzeum im. Władysława Orkana, który na stałe wpisał się w krajobraz odpustowego świętowania.

Na muzealnym placu zgromadzili się twórcy ludowi i rękodzielnicy z całego regionu – od Nowego Sącza po Żywiec. Swoje dzieła prezentowali m.in. rzeźbiarze, hafciarze, bibułkarze, zabawkarze i twórcy biżuterii. Goście mogli nie tylko podziwiać kunszt ludowej twórczości, ale również zakupić prawdziwe rękodzielnicze perełki – rzeźby, obrazy, drewniane zabawki, czy ozdoby wykonane z papieru i koralików.

W ramach jarmarku odbyły się także warsztaty garncarskie i malowania na szkle, które przyciągnęły zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pod czujnym okiem mistrza garncarstwa uczestnicy mogli własnoręcznie ulepić gliniane miseczki, kubki czy figurki. Nie zabrakło również regionalnych smaków – jak zawsze dużym powodzeniem cieszyły się dania przygotowane przez Wiktora Zachwieję, w tym jego słynna baranina.

Kulminacyjnym punktem dnia była uroczysta suma odpustowa, odprawiona o godzinie 11:00 w Kościele pw. św. Marii Magdaleny. Liturgii przewodniczył ks. Rafał Gudwański – dyrektor Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego „Betania” Diecezji Kieleckiej w Rabce-Zdroju. Współkoncelebransami byli ks. Dariusz Pacula – proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i dziekan Dekanatu Rabka, ks. Piotr Iwanek – proboszcz parafii św. Marii Magdaleny, oraz licznie zgromadzeni kapłani z dekanatu.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili Chór "Sancta Magdalena" oraz Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój pod batutą Jacka Klinowskiego. Po mszy świętej wierni przeszli w tradycyjnej procesji wokół świątyni, oddając hołd Patronce parafii.

Odpust w Rabce-Zdroju to nie tylko czas modlitwy, ale również piękna okazja do spotkania z tradycją, kulturą i wspólnotą. To wyjątkowy moment, który warto przeżyć w pełni – duchowo i rodzinnie.

{MAKRO:GALERIA:POBIERZ_GALERIE:2245:2025-07-22- Jarmark w Muzeum Orkana i uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny}

Galeria zdjęć

img_2666 img_2668 img_2675 img_2676 img_2678 img_2679 img_2682 img_2684 img_2686 img_2687 img_2690 img_2691 img_2693 img_2695 img_2700 img_2701 img_2708 img_2715 img_2729 img_2734 img_2748 img_2758 img_2764 img_2768 img_2771 img_2782 img_2784 img_2787 img_2792 img_2794 img_2798 img_2805 img_2816 img_2828 img_2830 img_2832 img_2833 img_2834 img_2835 img_2852 img_2853 img_2859 img_2862 img_2864 img_2869 img_2871 img_2873 img_2877 img_2878
powrót do kategorii
Poprzedni

Pozostałe
aktualności